Yoğuşmalı Kombi Montajı Nasıl Yapılır ? 

Kombi Montajı, kombinin kalorifer tesisatına, sıcak su tesisatına ve doğalgaz tesisatına bağlanması işlemidir. Kombiler doğalgaz ile çalışan cihazlar olduğu için Kombi montajının düzgün yapılması önemlidir. Enerji piyasası konunu ile enerjini korunmasına dayalı olarak 2018 yılı nisan ayı itibarı ile doğalgaz verimi düşük Hermetik Kombi üretimi durdurulmuştur. Bu tarihten itibaren sadece Yoğuşmalı Kombi üretilmektedir. Günümüzde sadece yoğuşmalı kombiler satılmakta ve yoğuşmalı kombilerin montajları yapılabilmektedir.

Kombi Montajı Fiyatları için bize ulaşın. Uygun fiyat ve kaliteli işçilik Kapıda ödeme güvenilir hizmet.

Whatsapp : 0549 720 47 52

İletişim : 0212 535 00 53 

Yoğuşmalı Kombi Montajındaki Farklılıklar Nelerdir ? 

Yoğuşmalı Kombi Montajı işlemlerinde hermetik kombi montaj işlemine göre iki önemli fark vardır Bu farklar kombi montajı yapılabilmesini önemli ölçüde etkileyebilir.

  • Birinci fark Yoğuşmalı Kombi gider hattı yapılması işlemi ; Kombi altından klima suyu gibi su akar bu su asitik bir sudur (kombi baca atık gazının yoğuşan suyudur) Bunun kapalı bir gidere bağlanmasıdır. Kombi altından 1/2 kalınlıkta (yarım parmak) plastik boru ile tesisat yapılarak bu işlem kolaylıkla yapılabilir.

Yoğuşma gideri yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar ; Gider hattı aşağıya meyilli bir şekilde yapılmalıdır. Aşağıya iniş çıkış yapmayacak şekilde tesisat çekilmelidir. Yoğuşma gider hattında, yoğuşma sıvısının rahat gidebilmesi için ve kombi içine sıvının dolmasını engellemek için hava alma yeri bırakılmalıdır.

  • İkinci fark Yoğuşmalı kombilerin baca eğimi %3 yukarı meyilli olması gerekir; hermetik kombilerde baca meyili ise aşağıya doğrudur.

Baca eğimi yoğuşmalı kombilerde düzgün yapılmaz ise; düz veya aşağı meyilli yapılırsa kombi bacasından yoğuşan sıvı dışarı damla damla bacadan dışarı akar.  Baca eğimi normalinden daha fazla yukarı eğim verilirse baca içinden yanma odasına yağmur suyu girebilir bu durumda kombinin arıza vermesine bozulmasına sebep olabilir.

 

Kombi Montajı Nasıl Yapılır ? Kombi montajında nelere dikkat etmek gerekir ? aşağıdaki videomuzda bunları anlatmaya çalıştık.

 

Yoğuşmalı Kombi Montajı ile Hermetik Kombi Montajı Arasında Ne Fark Vardır? Yoğuşma Gideri Nedir? aşağıdaki videomuzda bunları anlatmaya çalıştık.